"Al Bawwaba News" газетаси: Ўзбекистон гендер тенглиги бўйича ўз позицияларини мустаҳкамламоқда
SHAVKAT MIRZIYOYEV Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O’zbekistonning Investitsion Salohiyat Uchrashuvlar Uchrashuvlar XMT doirasidagi xamkorlik XMT doirasidagi xamkorlik BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari Press-relizlar Press-relizlar Vakolatxona yangiliklari Vakolatxona yangiliklari Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi O'zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni O’zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Inson huquqlari bo’yicha O’zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Sayyohlik Sayyohlik 8-Dekabr O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni 8-Dekabr O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni O'zbekiston matbuoti daydjestlari O’zbekiston matbuoti daydjestlari 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА Конституциявий ислоҳотлар Конституциявий ислоҳотлар Boshqa yangiliklar va voqealar Boshqa yangiliklar va voqealar
hamma resurslarni ko'rsatish
Саудия Арабистонининг "Al Bawwaba News" газетасида "Ўзбекистонда икки миллион аёл иш билан таъминланади ва 250 минг нафари эса тадбиркорликка ўргатилади" сарлавҳали мақола эълон қилинди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Унда Ўзбекистонда хотин-қизларни қўллаб-қувватлашни кучайтириш, бандлик, таълим ва тадбиркорлик соҳаларида улкан мақсадларни белгилашга қаратилган давлат раҳбарининг фармони қабул қилингани маълум қилинган.
Оила ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирларига оид фармонда 2025 йилда ҳаётга тадбиқ этиладиган асосий ташаббуслар белгилаб берилган.
"Ҳукумат саъй-ҳаракатлари доирасида турли соҳаларда икки миллион хотин-қиз учун иш ўринлари яратилади. Бундан ташқари, 250 минг хотин-қиз касбий кўникмалар ва тадбиркорликка ўргатилади, бу уларнинг меҳнат бозорига кириши ёки ўз бизнесини йўлга қўйиш имконини беради. Фармон, шунингдек, 250 минг хотин-қизларнинг олий таълим муассасаларига ўқиш ва олий таълим муассасаларига кириш имкониятини оширишга қаратилган" – дейилган нашрда.
Мақолада, шунингдек, иш билан таъминлаш ва таълим олишдан ташқари, давлат томонидан ижтимоий ҳимояга муҳтож тоифадаги 50 минг нафар аёлни мотивацион семинарлар ташкил этиш орқали қўллаб-қувватлаш режалаштирилгани ҳам қайд этилган.
"Ушбу дастурлар санаторийларда реабилитация қилиш орқали хотин-қизларнинг саломатлигини яхшилашга, шунингдек, тадбиркорлик кўникмаларини ривожлантириш бўйича тренинглар ўтказишга қаратилган", – дейилган "Al Bawwaba News" мақоласида.