Германиядан муносабат: Парижга амалга оширилган тарихий давлат ташрифи Ўзбекистоннинг стратегик шерик сифатидаги ролини мустаҳкамлайди
SHAVKAT MIRZIYOYEV Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O’zbekistonning Investitsion Salohiyat Uchrashuvlar Uchrashuvlar XMT doirasidagi xamkorlik XMT doirasidagi xamkorlik BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari Press-relizlar Press-relizlar Vakolatxona yangiliklari Vakolatxona yangiliklari Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi O'zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni O’zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Inson huquqlari bo’yicha O’zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Sayyohlik Sayyohlik 8-Dekabr O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni 8-Dekabr O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni O'zbekiston matbuoti daydjestlari O’zbekiston matbuoti daydjestlari 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА Конституциявий ислоҳотлар Конституциявий ислоҳотлар Boshqa yangiliklar va voqealar Boshqa yangiliklar va voqealar
hamma resurslarni ko'rsatish
Мерзебург амалий фанлар университети ҳузуридаги давлат коллежи директори, профессор Минг Ченг (Германия) "Дунё" АА учун интервьюсида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 11-13 март кунлари Францияга буюрган давлат ташрифи якунлари ҳақидаги фикрларини билдирди:
– Ташриф натижалари Ўзбекистоннинг истиқболли ташқи сиёсатига аниқ ишора берди. Ўзбекистон Президенти Франция раҳбари билан самаралари музокаралар ўтказди. Бу нафақат Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги икки томонлама муносабатларни изчил мустаҳкамлаш, балки Европа Иттифоқи билан ҳамкорликнинг янги истиқболларини ҳам очиб беради.
Франция пойтахтига уч кунлик ташриф чоғида асосий масалалар кун тартибидан ўрин олди. Президент Шавкат Мирзиёев Президент Эммануэль Макрон томонидан тантанали равишда қабул қилинди. Ушбу тарихий мулоқотдан ташқари, иқтисодиёт ва маданият муассасаларининг етакчи вакиллари билан учрашувларга ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле билан бўлиб ўтган суҳбат ташрифнинг муҳим воқеаси бўлди. Мазкур учрашувда жорий йилнинг кузида Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессиясига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди. Ушбу ташаббус Ўзбекистоннинг бой маданий меросини замонавий тараққиёт билан уйғунлаштириш ва маданиятлараро алмашинувни янада ривожлантиришга интилишини таъкидлайди.
Давлатингиз раҳбари мазкур ташрифи билан Ўзбекистон халқаро дипломатиянинг замонавий, жадал ва келажакка интилаётган муҳим иштирокчиси сифатида мустаҳкам ўрин олганини яққол намоён этди. Париждаги қизғин музокаралар иқтисодий ва инвестициявий шерикликдан тортиб, қайта тикланувчи энергия ва замонавий инфратузилма бўйича қўшма лойиҳаларгача бўлган икки томонлама келишувларни қамраб олди.
Франция ва ЕИ учун ушбу мулоқот муҳим сигналдир. Ўзбекистон билан муносабатлар тобора стратегик тус олмоқда. Глобал муаммолар ва барқарор ечимларга бўлган эҳтиёж ортиб бораётган бир шароитда Ўзбекистон билан яқин ҳамкорлик Европада иқтисодий ўсишни, технологик инновацияларни ва маданий алмашинувни янада ривожлантиришнинг муҳим элементи ҳисобланади.
Президент Шавкат Мирзиёев узоқни кўра олиш қобилияти ва қатъияти билан халқаро ҳамкорликнинг янги даврига асос солди. Унинг аниқ мақсадларга йўналтирилган ҳаракатлари Ўзбекистон XXI аср таҳдидларига қарши туришга ва глобал мулоқотда ишончли шерик сифатида ҳаракат қилишга тайёр эканини кўрсатади. Ушбу давлат ташрифи натижалари икки томонлама муносабатларни барқарор чуқурлаштиришга хизмат қилиши, ҳар икки томоннинг иқтисодий ва маданий тараққиётига янги суръат бағишлаши шубҳасиз.