Латвияда Наврўз байрами нишонланди
SHAVKAT MIRZIYOYEV Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O’zbekistonning Investitsion Salohiyat Uchrashuvlar Uchrashuvlar XMT doirasidagi xamkorlik XMT doirasidagi xamkorlik BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari Press-relizlar Press-relizlar Vakolatxona yangiliklari Vakolatxona yangiliklari Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi O'zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni O’zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Inson huquqlari bo’yicha O’zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Sayyohlik Sayyohlik 8-Dekabr O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni 8-Dekabr O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni O'zbekiston matbuoti daydjestlari O’zbekiston matbuoti daydjestlari 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА Конституциявий ислоҳотлар Конституциявий ислоҳотлар Boshqa yangiliklar va voqealar Boshqa yangiliklar va voqealar
hamma resurslarni ko'rsatish
Ўзбекистон элчихонаси томонидан Озарбайжон, Қозоғистон ва Туркия дипломатик ваколатхоналари билан биргаликда Рига шаҳрида Наврўз байрами муносабати билан маданий-маърифий тадбир ўтказилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Тадбирда Латвия расмийлари, ижтимоий-сиёсий, илмий-академик, ишбилармон доиралари ва ўзбек маданий маркази вакиллари иштирок этди.
Маросимнинг очилиш қисмида элчихона вакиллари сўзга чиқиб, Наврўз байрами қадимги қадриятларимизни эъзозлаш анъаналари, хусусан, меҳр-оқибат, хайру-саховат, бунёдкорлик, бағрикенглик, дўстлик ва ҳамжиҳатлик каби юксак ғояларни ўзида мужассам этганлигини таъкидладилар.
Йиғилганларга жорий йилда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси ҳақида маълумот берилди.
Тадбир давомида барча иштирокчи давлатлар ўз миллий стендларини тақдим этишди. Ўзбекистон миллий стендида мамлакатимизнинг сайёҳлик салоҳиятига оид маълумотлар, миллий либослар, каштачилик ва бошқа халқ амалий санъати намуналари намойиш этилди.
"Халқлар дўстлиги" ансамбли томонидан ижро этилган миллий ўзбек рақслари, куй ва қўшиқлари барчага байрамона кайфият улашди.
Шу ўринда таъкидлаш керакки, Ригада ташкил этилган Наврўз байрами Латвия жамоатчилигига туркий давлатлар маданияти ва миллий анъаналари билан яқиндан танишиш учун имконият яратди.