Латвиядан муносабат: Расмий Париж Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотлар дастурини ҳар томонлама қўллаб-қувватламоқда
SHAVKAT MIRZIYOYEV Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O’zbekistonning Investitsion Salohiyat Uchrashuvlar Uchrashuvlar XMT doirasidagi xamkorlik XMT doirasidagi xamkorlik BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari Press-relizlar Press-relizlar Vakolatxona yangiliklari Vakolatxona yangiliklari Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi O'zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni O’zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Inson huquqlari bo’yicha O’zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Sayyohlik Sayyohlik 8-Dekabr O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni 8-Dekabr O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni O'zbekiston matbuoti daydjestlari O’zbekiston matbuoti daydjestlari 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА Конституциявий ислоҳотлар Конституциявий ислоҳотлар Boshqa yangiliklar va voqealar Boshqa yangiliklar va voqealar
hamma resurslarni ko'rsatish
Латвия Фанлар академияси Иқтисодиёт институти директори Нина Линде "Дунё" АА учун интервьюсида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 11-13 март кунлари Францияга буюрган давлат ташрифи якунлари ҳақидаги фикрларини билдирди:
–Ўзбекистон Президентининг Францияга ташрифи нафақат "бешинчи республика" билан муносабатларни юқори даражада фаоллаштириш бўйича расмий Тошкентнинг фаол ташқи сиёсий курсининг мантиқий давоми, балки икки давлат ўртасидаги шериклик муносабатларини кенгайтиришга қўшимча туртки беришга қаратилган изчил қадам сифатида ҳам баҳоланмоқда.
Ушбу ташрифнинг аҳамияти икки давлат раҳбарлари томонидан Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш бўйича тарихий қарор қабул қилингани билан изоҳланади.
Франция ва Ўзбекистон етакчиларининг кенг қамровли музокаралари кун тартибига нафақат икки томонлама шерикликнинг долзарб жиҳатлари, балки минтақавий ҳамкорлик ва халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик масалалари ҳам киритилган.
Эммануэль Макроннинг Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотлар дастурини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ҳақидаги баёноти давлатингиз раҳбари раҳнамолигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга берилган юксак баҳодир.
Расмий Парижнинг Ўзбекистонни ЖСТга аъзо бўлишида ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва ёрдам беришга тайёрлиги ҳамда Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимнинг имзоланиши, шубҳасиз, икки томонлама муносабатлар даражасининг кўзгуси сифатида баҳоланиши керак.
Шунингдек, Ўзбекистон Президентининг Парижга ташрифи давомида томонлар "яшил" энергия, хомашё қазиб олиш ва қайта ишлаш, инновацион қишлоқ хўжалиги, сув таъминоти, логистика, инфратузилмани ривожлантириш, туризм ва бошқа соҳаларда янги йирик лойиҳаларни илгари суриш бўйича келишиб олди.
Ўзбекистон раҳбари тадбиркорлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни йўлга қўйиш ва ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга оширишга хорижий инвесторларни жалб этиш, кенг қамровли ўзбек-француз ҳамкорлигини йўлга қўйиш учун мустаҳкам пойдевор яратди.