БМТнинг янги бош котиби Ўзбекистонга ташриф буюради
SHAVKAT MIRZIYOYEV Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O’zbekistonning Investitsion Salohiyat Uchrashuvlar Uchrashuvlar XMT doirasidagi xamkorlik XMT doirasidagi xamkorlik BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari Press-relizlar Press-relizlar Vakolatxona yangiliklari Vakolatxona yangiliklari Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi O'zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni O’zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Inson huquqlari bo’yicha O’zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Sayyohlik Sayyohlik 8-Dekabr O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni 8-Dekabr O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni O'zbekiston matbuoti daydjestlari O’zbekiston matbuoti daydjestlari 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА Конституциявий ислоҳотлар Конституциявий ислоҳотлар Boshqa yangiliklar va voqealar Boshqa yangiliklar va voqealar
hamma resurslarni ko'rsatish
БМТнинг Бутунжаҳон туризм ташкилоти бош қароргоҳида янги бош котиб Шайха Нассер ал Новаиснинг Европа минтақаси, жумладан, Марказий Осиё мамлакатлари элчилари билан учрашуви бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Тақдимот доирасида Бош котиб Европа минтақасида ишлаш бўйича ўз қарашлари ва устувор йўналишларини тақдим этиб, барқарор ва инклюзив туризмни ривожлантириш, туризм соҳасини рақамлаштириш, туризм соҳасида халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлади.
Ўзбекистон элчиси, мамлакатимизнинг БМТнинг Туризмдаги доимий вакили Фаррух Турсунов билан қисқа суҳбат чоғида икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни фаоллаштириш режалари муҳокама қилинди. Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳиятини тарғиб қилиш ва туризм соҳасига инвестицияларни жалб қилиш асосий мавзулар бўлди.
Бош котиб Ўзбекистоннинг туризмни ривожлантириш борасидаги муваффақиятларини юқори баҳолаб, бу республика раҳбариятининг пухта ўйланган ва узоқни кўзлаган сиёсати натижаси бўлиб, мамлакатга халқаро майдонда янги имкониятлар очаётганини таъкидлади.
“Ипак йўли”нинг Самарқанддаги минтақавий офисига алоҳида эътибор қаратилди. Офис тажриба алмашиш, тадқиқотлар, таълим ва маданий лойиҳалар, Ўзбекистоннинг бой тарихий ва сайёҳлик меросини тарғиб қилиш учун муҳим халқаро платформага айланиши таъкидланди.
Учрашув якунида БМТ Бош котибининг Ўзбекистонга расмий ташрифини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.
“Ўзбекистон – гўзал мамлакат. Мен узоқ вақтдан бери уни зиёрат қилишни орзу қиламан. Умид қиламанки, бу орзу тез орада амалга ошади”, – дея таъкидлади Шайха Нассер ал Новаис.