Будапештда "Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи Самарқанд саммити арафасида" мавзуcида давра суҳбати бўлиб ўтди
SHAVKAT MIRZIYOYEV Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori O’zbekistonning Investitsion Salohiyat Uchrashuvlar Uchrashuvlar XMT doirasidagi xamkorlik XMT doirasidagi xamkorlik BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari BMT Mingyillik rivojlanish maqsadlari Press-relizlar Press-relizlar Vakolatxona yangiliklari Vakolatxona yangiliklari Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi Rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi O'zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni O’zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Inson huquqlari bo’yicha O’zbekistonning inson huquq kengashiga nomzod Sayyohlik Sayyohlik 8-Dekabr O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni 8-Dekabr O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni O'zbekiston matbuoti daydjestlari O’zbekiston matbuoti daydjestlari 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА 2022 — 2026 ЎЗБЕКИСТОН СТРАТЕГИЯСИ ТЎҒРИСИДА Конституциявий ислоҳотлар Конституциявий ислоҳотлар Boshqa yangiliklar va voqealar Boshqa yangiliklar va voqealar
hamma resurslarni ko'rsatish
Венгрия пойтахтида Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Ташқи сиёсий тадқиқотлар ва халқаро ташаббуслар маркази ҳамда Будапешт шаҳридаги Корвинест университети тадқиқот маркази ҳамкорлигида "Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи Самарқанд саммити арафасида" мавзусида давра суҳбати ташкил этилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Тадбирда Ўзбекистон ва Венгриянинг етакчи экспертлари, дипломатлари ва олимлари қатнашди.
Анжуманнинг очилиш қисмида Корвинус университети илмий ишлар бўйича проректори, доктор Бартусз Тамас, Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигининг Ташқи сиёсат тадқиқотлари ва халқаро ташаббуслар маркази директори Санжар Валиев, Ўзбекистон элчиси Ойбек Шахавдинов иштирок этди.
Тадбир доирасида иккита асосий тематик сессия бўлиб ўтди. Уларда замонавий чақириқлар шароитида Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим жиҳатларига тўхталиб ўтди.
"Глобал ўзгаришлар ва умумий муаммолар контекстида Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги ҳамкорликни қайта кўриб чиқиш" мавзусидаги биринчи сессияда ҳамкорлик кун тартиби ва ўзаро шериклик механизмларини янги воқеликларга мослаштириш масалалари хусусида фикр алмашилди. Шунингдек, иштирокчилар глобал ўзгаришларнинг минтақавий хавфсизлик ва барқарор ривожланишга таъсирини муҳокама қилдилар.
"Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги ҳамкорликнинг истиқболли лойиҳалари" мавзусига бағишланган иккинчи сессия минтақалар ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашга хизмат қиладиган аниқ ташаббус ва лойиҳалар тақдимоти учун муҳим майдон бўлди.
Марказий Осиёда иқтисодий ўсиш ва ижтимоий фаровонликка сезиларли таъсир кўрсатиши мумкин бўлган барқарор лойиҳаларни амалга ошириш учун Европадан инвестиция ва технологияларни жалб қилишнинг қўшимча имкониятларини кўриб чиқиш муҳокаманинг муҳим жиҳати бўлди.
Ҳар иккала сессия иштирокчиларнинг ҳамкорликни чуқурлаштириш ва тадқиқот натижаларини алмашишга юқори даражадаги қизиқишини намоён этди, шунингдек, глобал ва минтақавий миқёсдаги муаммоларни ҳал қилиш учун қўшма платформалар яратишга чақирди.
Таъкидланганидек, кучларни бирлаштиргандагина замонамизнинг мураккаб чақириқларига самарали жавоб бериш, Европа ва Марказий Осиё ўртасида мустаҳкам шериклик муносабатларини ўрнатиш мумкин.
Иштирокчилар 3-4 апрель кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган "Марказий Осиё – Европа Иттифоқи" саммити икки минтақа давлатлари ўртасидаги муносабатларда янги босқични очиши ҳақида якдил фикр билдирдилар. Саммит доирасида биринчи Самарқанд халқаро иқлим форуми ҳам бўлиб ўтади.
Тадбир давомида Ўзбекистон Ташқи сиёсий тадқиқотлар ва халқаро ташаббуслар маркази ҳамда Будапештнинг Корвинус университети ўртасида илмий лойиҳаларни амалга оширишга қаратилган ҳамкорлик меморандуми имзоланди.